Które nabyć pierwsze obuwie do wspinaczki?

Twe pierwsze buciki do wspinaczki niech będą wszechstronne. Nie muszą być kosztowne, zaś z drugiej strony stanoWCzo odradzam zakup butów w markecie.
Buty w cenie 150-250 zł powinny wystarczyć.

rock pillars

Autor: Srta.Gómez
Źródło: http://www.flickr.com
Mają być z pewnością wygodne a także ściśle dopasowane. Takowe buciki najlepiej przymierzyć w sklepie z rynsztunkiem outdoorowym oraz wybrać model, który nam w najwyższym stopniu pasuje. Po wetknięciu stopy (bez skarpety) do buta powinniśmy mieć podwinięte paluchy u stóp. Sprawdzamy oba buty, bo najczęściej jedna stopa jest większa aniżeli druga (minimalnie, ale możecie to odczuć w bucikach). Zapytajcie się zbywcy, czy konkretny but się silnie rozbija, gdyż każdy bucik trochę powiększa się kiedy sporo się w nim wspinamy. Niektóre model mogą rozbić się o 2 Rozmiary, inne o pół. Gdy traficie taki, który mocno się rozbija to być może warto wziąć mniejszy. W sklepach mogą być ścianki na których można sprawdzić jak się wam stoi w wyselekcjonowanym modelu.
Jeśli czujemy, iż wkręciliśmy się we wspinanie, to warto mieć 2 pary bucików. Jedna na ściankę, do prostych dróg w skałach, patentowania. Zaś druga para oszczędzana jest na ciężkie dla nas drogi. Dzięki temu podejściu przedłużymy żywotność obydwu par. Tutaj buciki z przedziału 250-400 zł mogą być bardziej odpowiednie. Buty Rock Pillars muszą być pewniej dopasowane oraz ich zakładanie początkowo może łączyć się z bólem jak też dyskomfortem do czasu aż się rozbiją. Określ na jaki typ wspinania będą.

Gdy chcesz wspinać się w dziurkach, to niech mają ostry szpic oraz dość sztywną podeszwę. W piaskowcu będą lepsze z miększą podeszwą, jaka będzie większą nawierzchnią lgnąć do kamieni.