Urządzenia stosowane w instalacjach elektrycznych|Do czego służą|Co to są styczniki i rozłączniki?|Styczniki i rozłączniki – opis i zastosowanie urządzeń wykorzystywanych w instalacjach elektrycznych.

Aby instalacja elektryczna działała sprawnie i była bezpieczna stosuje się styczniki i rozłączniki. Styczniki i rozłączniki służą do tego, aby połączyć te obwody obciążone roboczymi prądami.

Poniżej przedstawiamy czym cechują się te urządzenia.
Nurkowanie - nurek
styczniki

Autor: Mattel
Źródło: agito.pl
Styczniki – co to takiego?
Styczniki czyli inaczej łączniki izolacyjne stosowane są do wykonywania czynności łączeniowych w stanie, w jakim nie zachodzi żadne obciążenie. Robi się tak, aby utworzyć bezpieczną, izolacyjną przerwę w obwodzie lub powodować zmiany połączeń. Stycznik cechuje się dużą trwałością mechaniczną oraz dużą częstością łączeń. Jest małych rozmiarów i ma niewielką pasą, a równocześnie zapewnia wysoką pewność działania. Stycznik zbudowany jest z następujących części: izolacyjna podstawa stycznika, cewka stycznika, rdzeń nieruchomy, zwora ruchoma elektromagnesu, styk ruchomy i styk nieruchomy, styki zwierne oraz styki rozwierne, sprężyny stykowe powodujące docisk styków, komory gaszeniowe łuku elektrycznego zapoznaj się z ofertą, którą znajdziesz na stronie .

Nie sądzisz, że to jest bardzo dobry moment, aby uzyskać zupełną pewność, że opublikowane dane są zgodne z prawdą? Jeśli tak, to ten zweryfikuj tekst (http://www.commaxpolska.pl/pl/c/Jednoabonentowe-COMMAX/2279300) tutaj.

Stycznik stosowany jest do załączania: obwodów silnikowych, urządzeń modułowych, grzałek, pomp, lamp, syren, wentylatorów, jak również większych styczników.

Czym wyróżniają się rozłączniki?
Rozłączniki nazywane niemanewrowymi wyróżniają się dość niską częstością znamionową łączeń oraz niewielką trwałością łączeniową. Z reguły są to ręczne urządzenia krzyżowe, nożowe oraz łączniki warstwowe.|Rozłączniki izolacyjne określane niemanewrowymi wyróżniają się dość niską częstością znamionową łączeń i niewielką trwałością łączeniową. Przeważnie są to łączniki ręczne nożowe, krzywkowe i łączniki warstwowe.