Czym dokładnie jest gramatura papieru i jakie istnieją jego pozostałe parametry?

W czasach smartfonów, tabletów czy też notebooków, ludzie mają wiele odmiennych sposobów na zapisywanie swoich notatek, jednak nadal jest wielka grupa ludzi, którzy chcą wykorzystywać do tego celu papierowe notesy.
Mogłyby one mieć dowolny rozmiar, czyli chociażby A4, A5 czy też A6 i niemałej jakości papier.

gra w tenisa

Autor: Tatiana
Źródło: http://www.flickr.com
Chyba każdy słyszał o tego typu parametrze jak gramatura papieru. Jest to wagę jednego m kwadratowego wyrażoną w gramach. W przypadku notatników przeważnie wynosi ona ok. 80-100 g/m2. Trzeba jednak mieć w pamięci, że nie jest to jedyny atrybut, który świadczy o jakości.

Jeśli zafascynował Cię omawiany wątek, to odsyłam do strony (http://www.iltex.pl/oferta/) – w tamtym miejscu odnajdziesz interesujące informacje, które są dokładnym opisem tego zagadnienia.

Dla przykładu tektura ma dużą gramaturę, ale raczej żadna osoba nie używa jej do robienia notatek. Ważne są również innego rodzaju czynniki, m.in. gładkość, przezroczystość czy spoistość płaszczyzny albo dwustronność. Jeśli ciekawią nas jedynie znakomitej klasy towary, notatnik Moleskine z taśmą jest właśnie tym, którego poszukujemy.

To niezwykle funkcjonalny notes, który posiada wytrzymałą oprawę. Jest on wyposażony w elastyczną tasiemkę, która niezwykle ułatwia zamykanie takiego notatnika. Posiada on też tasiemkę, za pomocą której można oznaczyć ostatnio zapisaną stronę. Posiada on 100 kartek w kratkę, lecz mógłby mieć też inną liniaturę (kreski czy też kropki). Takie kartki wyprodukowane są z Kremowego papieru chamois.

Dla właścicieli spółek albo osób, które odpowiadają za marketing, istotne jest również to, że na okładce notesu można by zrobić tłoczone logo albo wykonać je przy wykorzystaniu metody graweru laserowego. Rozmiary tego notatnika to np. 900 x 1400 x 120 mm a koszt to tylko ok. 10 złotych. Okładka notesu może być chociażby czarna albo czerwona.
Tagged with: